gRAJSKI VRTOVI - Zelišča naših testnih polj
Ustvarjamo navjvecji zeliscni vrt v Srednji Evropi
-
-
-
Zdravilne Roze gRAJSKEGA VRTA
Pomlad / Poletje
-
Na naših testnih poljih boste lahko občudovali bogato zeliščno rastlinje, ki se vam bo pokazala v čudovitih barvnih paletah na večjih testnih zasaditvah - kultiviranih primernih za kmetijske pridelave, v okolici pa boste zasadili tudi številne prosto rastoče rastline primerne za nabiralništvo, samozdravljenje, v nekaterih primerih pa tudi primernih za večje odkupne sisteme.
Latinsko ime: Ocimum basilicum rubra
Latinsko ime: Allium schoenoprasum
Latinsko ime: Rosmarinus officinalis
Latinsko: Veronica officinalis
Latinsko: Aronia
Latinsko ime: Lamium purpureum
Latinsko ime: Nigella sativa
Latinsko ime: Papaver rhoeas
Trifolium pratense
Helianthus annuus
Jesen / Zima
Jesen je čas plodov in njihovega spravila, ter čas, ko naša polja in travnike pustimo počivati. Za ta čas je značilno pobiranje plodov in priprave vrtov na počitek in spravilo še zadnjih semen ter zasaditev še zadnjih poznih sort zelišč.
Latinsko ime: Rosmarinus officinalis
Latinsko ime: Rosa canina
Latinsko ime: Sambucus nigra
Latinsko ime: Echinacea purpurea
Latinsko ime: Aronie melanocarpa
Latinsko ime: Anethum graveolens
Latinsko ime: Pulmonaria officinalis
Latinsko ime: Hylotelephium spectabil
Latinsko ime: Melissa officinalis L.
Latinsko ime: Tropaeolum majus
Kmetijsko turisticno kulturna izobrazevalna vsebina
gRAJSKIH VRTOV
-
-
Nastajanje gRAJSKIH VRTOV sofinancirajo in omogocajo
-
Zgodba gRAJSKIH VRTOV
Na učno testnih poljih Društva zeliščarjev Pomurje, vzpostavljenih v okviru
EU socialno-kmetijskega projekta, sofinanciranega iz EU Socialnega sklada, pod delovnim naslovom: "Razvoj socialnih tržnih produktov v agroživilstvu", lahko najdete številna prosto rastoča lokalna zelišča in zelišča primerna za kultivirane pridelave. Ker sodobna izdelava zdravil in zdravilnih pripravkov zahteva tudi visoke standarde pridelave rastlin, smo s pomočjo številnih podpornih partnerjev, pokroviteljev in farmacevtskih družb, izdelali načrt z naborom rastlin primernih za kultivirane pridelave v kmetijstvu in primerne za večje pridelovalno predelovalne sisteme, ter večje odkupne sisteme, ter zaposlitveno vizijo, ki temelji na pridelavi in predelavi zelišč v poslovnih sistemih. Vzpostavljeno je bilo socialni kmetijski razvojni center, kjer gradimo vzijo z modelom socialnega podjetništva v kmetijstvu. Projekt gRajski vrtovi je podprt tudi iz strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, Občine Lendava in številnih pokroviteljev, donatorjev, članov in prostovoljcev Društva zeliščarjev Pomurje, strokovno pa je podprt iz strani
Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota,
ter partnerjev EU socialno kmetijskega projekta Panvita d.d., Biotehniška šola Rakičan,
Pan-Nutri - Kmetijsko razvojnega tehnološkega centra.
Za predstavitev vizije kultiviranih zeliščnih pridelovalno - predelovalnih verižnih sistemov, izdelavo naravnih zdravil in pripravkov v Sloveniji in regijskem okolju, smo pri
Vladi Republike Slovenije, za podporo razvoja zeliščne panoge spodbudili in pridobili prioriteto za financiranje državnih in manjših lokalnih in družinskih organiziranih kmetijskih zeliščnih projektov.
Delo Društva zeliščarjev Pomurje, je vidno na več hektarjih kultiviranih rastišč in naravnih nahajališč zdravilnih rastlin, kar danes velja na največje testne vrtove zelišč v Srednji Evropi in regiji.
Naša vizija je čudovite cvetoče vrtove, povezati v učno izobraževalne poti, jih predstaviti kot turistično zanimivost, predvsem pa nadgraditi z različnimi učnimi sistemi v naravi in sodobnih predavalnicah, izdelati in predstaviti lastne izdelke s podporo vrhunskih domačih in mednarodnih strokovnjakov, predvsem ponuditi gospodarskim panogam poslovno vzdržen
pridelovalno-predelovalni sistem zelišč, za večje odkupne sisteme, predvsem pa ga razvojno spodbuditi ter postaviti v učinkovito krožno delovanje.
Ustvarjanje inovativnih, zelenih, samovzdržnih delovnih mest v okolju zeliščarstva,
nam je vodilna prioriteta.
gRajski Vrtovi Lendava, pa imajo temelje na zgodovinskem dejstvu, ki se navezuje na Lendavski grad, kjer je v sklopu grajskega obzidja zaradi zaščite mesta pred napadalci, na strateško pomembni 266 mnm visoki točki, stala vojaška utrdba, tako pa so tu tudi od vetra in mraza zaščitenem mestu graščaki imeli svoj vrt, zasajenega z zelišči za namen zdravljenja in celjenja bojnih ran.
gRajski Vrt, je bil zasajen tudi s prehranskimi vrtninami ter je vključeval sadovnjak z vinogradom.
Zaradi skrbno izbrane lege vrta, je ta predstavljal takrat zagotovljen vir hrane znotraj utrdbe.
Niti vrta, niti utrdbe Turki v času napadov v 16. in 17. stoletju, niso mogli zavzeti.
Poleg loka je bilo v časih spopadov glavno orožje Turkov sablja, domačini pa so se posluževali tudi meča, bojnih batov, sekir in kopja. Po legendi pa v Kapeli Sv. Trojice, leži mumificirano truplo češkega plemiča in poveljnika grajske straže Mihael Hadika, ki že od nekdaj buri domišljijo Lendavčanov, saj naj bi se kot nesojena ljubezen Piroške, grofove mlajše sestre, boril in padel pod turškimi meči v spopadu za Lendavo leta 1603, ravno pred vstopom v grajski tunel, s katerimi je bil prepleten celoten hrib Lendavskih goric in kateri so vodili v širšo okolico, najdaljši tuneli, pa tudi v sosednje države.
gRajski vrtovi, so bili obnovljeni s pomočjo članov in prostovoljcev Društva zeliščarjev Pomurje,
številnih pokroviteljev in javnih sredstev.
Na mestu starodavnega grajskega vrta, se danes vzpostavlja največji zeliščni poligon v
Srednji Evropi, ki vključuje vrtove v regiji in sosednjih držav.
gRajski vrtovi, pa so danes prizorišče obujanja tradicionalni kmetijsko - kulturnih lokalnih običajev, ki so zaznamovali ta del krajne.
Zaradi svoje slikovitosti in razgibanosti, pa so gRajski vrtovi že tradicionalno prizorišče
Mednarodnih lokostrelskih tekmovanj, katera se odvijajo v tradicionalnih etnoloških nošah, ki so bile značilne za takratne lokalne bojevnike in vojščake.
Lokostrelci, prikazujejo lokostrelsko veščino streljanja z loki in druge tradicionalne borilne veščine.
Več kot 100 najvidnejših lokostrelk in lokostrelcev Madžarske, Hrvaške, Avstrije in Slovenije, se vsako leto na gRajskih vrtovih in okolici Lendavskega gradu, pomiri v lokostrelstvu in streljanju s puščicami
na makete živali in tarče.